Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’den Şaşırtan Karabağ ve Türkiye Çıkışı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’den Şaşırtan Karabağ ve Türkiye Çıkışı

Moskova'da Ermenistan Dışişleri Bakanı Mnatsakanyan ile ortak basın toplantısı gerçekleşti.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Rusya, Amerika ve Fransa'nın Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) himayesi altında çözüm arayışına devam etmesi gerektiğini söyledi.

ERMENİSTAN: TÜRKİYE ARABULUCU OLMAYACAK

Ermenistan Dışişleri Bakanı Mnatsakanyan da "Azerbaycan'a aktif destek veren Türkiye'nin arabuluculuk yapamayacağını" söyledi.

MİLLİ SAVUNMA BAKANI AKAR, RUS MEVKİDAŞI İLE GÖRÜŞTÜ

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar Rusya Savunma Bakanı Şoygu ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Yapılan Görüşmede Milli Savunma Bakanı Akar tarafından, "Ateşkesi ihlal edip sivil yerleşim yerlerine saldırı düzenleyen Ermenistan'ın saldırılarına bir an önce son vermesini ve işgal yaptıkları topraklardan çıkarılmasının gerekliliği" dile getirildi.

MOSKOVA'DA ATEŞKES MASASI KURULDU

Hafta sonu Rusya'nın önderliğinde masaya oturan taraflar, Dağlık Karabağ'da esir ve cenaze değişimi için ateşkes ilan etme kararı aldı.

Ateşkes çerçevesinde 4 maddelik metin kabul edildi. Bundan sonraki görüşmeler MİNSK grubu aracılığıyla yapılacak.

Fakat Moskova'da alınan ateşkes kararı fiilen devreye girememiş, Ermenistan 27 Eylül'tarihinde başladığı saldırılara yenilerini ekledi.

Ermenistan ordusu, ateşkesin üzerinden 24 saat geçmeden Azerbaycan'ın en büyük ikinci kenti Gence'yi füzelerle vurmuş, kanlı saldırıda 10 kişi hyaşamını yitirmişti.

TÜRKİYE RUSYA'YA ÇAĞRILMADI

Rusya'da masaya çağrılmayan Türkiye ise diplomatik çabalarını bırakmadı. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ile telefonda görüşme yapılmış, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, 'Ermenistan'ın ateşkese uyması' konusunda uyarılmasını istemişti.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Bayramov ile bir telefon görüşmesi gerçekleşti, Ermenistan'ın ateşkes ihlalleri konusunda görüş alışverişinde bulunuldu.

ALİYEV TÜRKİYE MASADA

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, bugün bir Türk kanalına yapmış olduğu açıklamada Türkiye neden masada yok sorusuna şu cevabı verdi:

Türkiye'nin bazı basın organlarında 'Neden Türkiye Moskova'da yer almadı?' diye yazıyor, bu sadece insani sebeplerle düzenlenmiş bir ateşkesti. Minsk grubunda bu bölgeden uzaklarda olup, hiç alakası olmayan ülkeler de var.

Öyle ülkeler olmalı ki, güçleri de, tesirleri de olsun. Her 3 ülke Ermeni diasporası büyük şartlara sahip, bu ne kadar adaletli? Türkiye Minsk grubunun üyesidir, neden dahil olmasın? Batı'da birçok ülke kabul etmek istemiyor, Türkiye'nin sözü çok büyük, tam bağımsızdır.

Hangi mesele Türkiye olmadan çözüldü? Suriye'de, Libya'da. Türkiye bu sorunun çözülmesinde mutlaka olmalıdır, Türkiye'nin üst düzey yetkilileriyle iletişimimiz var.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.