Pandemi Tedbirlerinin Gevşetilmesi Durumunda Ortaya Çıkacak Korkunç Tabloyu Anlattı

Pandemi Tedbirlerinin Gevşetilmesi Durumunda Ortaya Çıkacak Korkunç Tabloyu Anlattı

Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölgesi Direktörü Kluge, Kovid-19 salgınında gelinen korkunç aşamayı değerlendirmesinde bulundu.

Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Ofisi bugün yapmış olduğu açıklamada Avrupa'da Kovid-19 vakalarında büyük artışlar yaşandı "kaygı verici" durum yine de nisan ayında görülen zirvelerden daha iyi olduğunu bildirdi.

Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölgesi Direktörü Kluge, gerçekleştirmiş olduğu basın toplantısında sadece günlük vaka sayılarında değil aynı zamanda hastaneye yatış oranlarında artış olduğunun altını bir kez daha çizdi.

Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölgesi Direktörü Kluge, Kovid-19 ölüm sebepleri arasında beşinci sıraya yükseldiğini, günlük ölüm rakamlarında bin kişi eşiğinin de aşıldığını belirtti.

Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölgesi Direktörü Kluge buna rağmen mart ve nisan aylarındaki durumda olunmadığını sözlerine ekledi.

Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölgesi Direktörü Kluge nisan ayına göre günlük vaka sayısı oranların 2 ila 3 kat arttığını açıklarken 5 kat daha az ölüm sayısı gözlemlediklerini, hastanede kalma süresi 2 ila 3 kat uzadığını belirtti.

Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölgesi Direktörü Kluge artan vaka sayıları genç nüfustaki artan test sayısı oranına bağlı olabileceğini söylerken azalan ölüm oranlarını da yine hastalığın genç ve Kovid-19 daha dayanıklı nüfusta daha çok yayılıyor olmasına bağladı.

Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölgesi Direktörü Kluge bu rahatlatan açıklamalarına rağmen basın toplantısını korkutucu bir uyarı ve açıklamayla bitirdi.

Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölgesi Direktörü Kluge, Dünya Sağlık Örgütü'nün öngörülerine göre Kovid-19 önlemlerinin gevşetilmesi durumunda Kovid-19 ölüm oranları Ocak 2021'yılı nisan ayına göre 4 ila 5 kat artmış olacağını açıkladı.

Kovid-19'a karşı alınacak maske kullanımı ve kalabalık toplanmaların önlenmesi basit önlemler ise Dünya Sağlık Örgütü'e göre şubat ayına kadar tam 280 bin kişinin hayatının kurtulmasını sağlayabilir!

Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Ofisi Rusya, Avrasya ülkeleriyle birlikte 53 üye ülkede 7 milyon 250 bin vaka ve 250 bin Kovid-19 kaynaklı ölüm olduğunu bildiriyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.