Oxford Üniversitesinden Bir İlk

Oxford Üniversitesinden Bir İlk

Oxford Üniversitesi araştırmacıları, doktorların, hastaların Kovid-19 virüsünden dolayı yaşamını yitirme ya da hastaneye kaldırılma olasılığı tahmin edebilmesi için algoritma geliştirildi.

Bilim adamları, QKOVID ismini verdikleri aracın yaş, etnik köken, altta yatan sağlık koşulları, sosyo-ekonomik durum, psikoloji özellikler ve kiloyu dikkate alarak oluşturulduğunu söyledi.

Araştırmacılar, oluşturmuş oldukları algoritmanın gelecekte hekimler tarafından hastalarından hangilerin en çok korunması gerektiğini belirlemek için kullanılabileceğini söyledi.

AŞI İÇİN ÖNCELİK LİSTESİ OLUŞTURMADA KULLANILABİLİR

Aracı geliştiren akademisyenler, aşı bulunduğunda herkese hitap edecek yeterli doz olamayacağını göz önünde bulundurarak, e bir öncelik listesi oluşturmanın faydalı olacağını söyledi.  

ÖLÜ SAYISI İNCELENDİ

QKOVID’in algoritması  İngiltere’de bin 205 hastanedeki yaşları 10 ile 100 arasında değişen binlerce Kovid-19 hastaların verileri incelenip oluşturulduğu belirtildi.

Araştırmacılar, hastalarının hastaneye kaldırılmasının kaç gün sürdüğünü ve ölü sayısını inceledi.

ÖLÜMLERİ BAŞARILI BİR ŞEKİLDE TAHMİN ETTİ

Daha sonra, algoritmanın kimin öleceğini doğru bir şekilde tahmin edip edemeyeceğini test etmek için pandeminin ilk dalgasında yer alan 2,2 milyon insan üzerinde test yapıldı.

Bulgular, aracın Pandeminin ilk haftalarında  2 bin 340 ölümün çoğunu tahmin etmede başarılı olduğunu gösterdi.

ÖLÜM RİSKİNİ ARTIRAN FAKTÖRLER

Algoritma, tüm ölümlerin yüzde 95'ini, en çok risk altında olan nüfusun sadece yüzde beşini oluşturduğunu buldu.  

Söz konusu yüzde beşlik dilim içinde bulunan insaların ölüm riskini artıran faktörler ise şöyle sıralandı: 80 yaşın üstünde olmak, etnik kökene sahip olmak, astım hastası olmak, son 6 ayda organ nakli yaptırmış olmak ve huzurevinde yaşamak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.