Microsoft Büyük Çaplı Siber Saldırı Altyapısını Engellediğini Duyurdu

Microsoft Büyük Çaplı Siber Saldırı Altyapısını Engellediğini Duyurdu

Teknoloji Devi Microsoft, kasım ayında gerçekleşecek olan başkanlık seçimlerini dolaylı olarak etkileyebilecek büyük ve geniş çaplı siber saldırı altyapısını engellediğini duyurdu.

Teknoloji Devi Microsoft'un internet sitesinden yapılan açıklamada, sanal suçluların genellikle fidye ve siber saldırı için kullandığı yazılım ağı olan Trickbot’un arkasındaki sunucuların tamamen kaldırıldığı belirtildi.

Yapılan Açıklamada, Trickbot'un sunucularıyla ilişkili IP adreslerini tamamen devre dışı bırakmak için federal mahkeme kararı alındığı ve söz konusu ağı, ortadan kaldırmak için dünyanın dört bir yanında telekom sağlayıcılarıyla çalışma yapıldığını söyledi.

Trickbot’un "hacker"lara kötü amaçlı yazılımları savunmasız bilgisayarlara ve ilgili cihazlara ulaştırma imkanı sunduğuna dikkat çekilen açıklamada, 3 Kasım’tarihinde yapılacak olan başkanlık seçimleriyle alakalı hizmet sağlayan site ve cihazların siber saldırılara maruz kalarak etkilenebileceği söylendi.

Altyapısını kestik

Microsoft Güvenlik Başkan Yardımcısı Tom Burt, "Trickbot üzerinden operasyon yapanların artık yeni enfeksiyonlar başlatamayacak ya da bilgisayar sistemlerine bırakılmış olan fidye yazılımlarını etkinleştiremeyecek şekilde altyapısını tamamen kestik."

Trickbot’un "Siyahilerin Hayatı Önemlidir" ve Kovid-19 gibi konularda kötü amaçlı yazılım içeren virüslü epostaları yaymak için de kullanıldığı uyarısı yapıldı.

Microsoft yetkilileri, Trickbot'un 2016'yılından beri dünya çapında 1 milyon bilgi işlem cihazına bulaştığını ve operatörlerin hem hükümetler hem de suç örgütleri adına hareket yaptığını kimliklerin belirsizliğini koruduğunu söyledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.