Konutlarda 25 Yıl Yetecek Doğal Gaz Bulundu

Konutlarda 25 Yıl Yetecek Doğal Gaz Bulundu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sabah saatlerinde Karadeniz’de aynı bölgede 85 milyar metreküp daha doğal gaz bulunduğunu duyurmuştu.Uzmanlara göre bulunan gaz rezervi Türkiye’nin 25 yıllık ihtiyacını karşılayacak seviyede.

Türkiye, son 2 ay içerisinde Karadeniz’de peş peşe doğal gaz rezervi bulduğunu açıklayarak enerji bağımlılığını bitirmek için oldukça önemli adımlar attı. Tuna-1 bloğunda bulunan gazın üretime geçirilmesinin ardından tüm konutlardaki ihtiyacın 25 yıl boyunca buradaki gazdan karşılanabileceği ifade edildi.

Fatih sondaj gemisi Karadeniz’deki gaz arama çalışmalarını mutlu sonla bitirdi. Ağustos ayında bulunan 320 milyar metreküplük doğal gaz rezervinin ardından bugün sabah saatlerinde Erdoğan, 85 milyar metreküp büyüklüğünde yeni bir rezervin daha bulunduğunu açıkladı. Türkiye’nin Karadeniz’deki keşfettiği gaz miktarı böylece 405 milyar metreküpe yükseldi. Bulunan gazın ekonomik olarak değerinin ise 80-90 milyar dolar arasında olduğu belirtiliyor.

616x321-dogalgaz-rezerv-miktari-ne-kadar-zonguldak-dogal-gaz-kac-metrekup-rezerv-nerede-bulundu-1602938967880.jpg

Türkiye’nin bugüne deniz sahalarında gerçekleştirmiş olduğu doğal gaz üretimi sadece 16.6 milyar küp, bu keşifler bugüne kadarki toplam üretimin tam 25 katı büyüklüğünde.

Türkiye bir yılda toplam 45 milyar metreküpe yakın doğal gaz tüketimi yapıyor. Burada bulunan rezerv hiçbir dış kaynağa bağımlı kalmadan Türkiye’nin 8 yıllık ihtiyacını karşılayacak düzeyde. Lakin teknik açıdan sahadaki üretimin kademeli olarak arttırılması gerekiyor.

Buna göre Türkiye’nin 2023 yılında gazı kullanıma sunma hedefi yıllık 5-10 milyar metreküp seviyesi ile başlayacak ve üretimin zirve noktası 2026 yılı olacak. 2026 yılında yıllık 15 milyar metreküp üretim yapılması hedefleniyor. Karadeniz’deki rezervin ülkenin yıllık ihtiyacının yüzde 30’unu karşılaması bekleniyor. Ayrıca rezervden dolayı Türkiye’nin eskiye oranla daha az gaz ithal etmesi bekleniyor.

200 Kilometrelik Boru Hattı Döşenecek

Türkiye, Karadeniz’de bulduğu gazı ulusal şebeke sistemine bağlamak için 200 kilometrelik boru hattı döşeyecek. Ayrıca Türkiye, üretime geçmesinin ardından “üretici ülkeler” kategorisinde yer alacak.

5b90ed8d67b0a808c011c62b.gif

Agresif Bir Takvim Olacak

Norveç’te bir araştırma kurumu, Türkiye’nin doğal gazı yüzde 99 oranında ithal ettiğini belirterek, 2030 yılında Türkiye’nin ihtiyacının 55 milyar metreküp seviyesine çıkacağını ve Karadeniz’de bulunan gazın gelecek sene sona erecek doğal gaz anlaşmalarında Türkiye’nin karlı bir anlaşma yapmak için elini güçlendirdiğini belirtti. İlerleyen dönemlerde agresif bir sondaj dönemi olabileceğini altını çizerek, bulunan rezervin yoğun çalışma temposu gerektirdiğini belirtti. Türkiye’nin bulunabilecek en iyi zamanda gazı bulduğunun altını çizdi.

Araştırma kurumu ayrıca, Türkiye’nin bölgede gaz bulmasının araştırma şirketlerini de yenide bölgede araştırma yapmak için tetikleyebileceğini ifade etti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.