İkinci Rus Kovid-19 Aşısı Olan Epivakkorona'nın Tescil Edildi

İkinci Rus Kovid-19 Aşısı Olan Epivakkorona'nın Tescil Edildi

Rusya Devlet Başkanı Putin, ikinci Rus Kovid-19 aşısı EpiVakKorona'nın tescil edildiğini duyurdu.

Rusya Devlet Başkanı Putin, Vektör Virüsoloji ve Biyoteknoloji Bilim Merkezi'nin geliştirmiş olduğu, ikinci Rus Kovid-19 aşısı olan EpiVakKorona'nın tescil edildiğini açıkladı.

Hükümet üyeleriyle yapılan ve Rus televizyonlarından canlı yayınlanan toplantının başında konuşan Rusya Devlet Başkanı Putin, Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketiciyi Koruma Kurumu (Rospotrebnadzor) bünyesindeki Vektör Bilim Merkezi'nin Kovid-19'a karşı geliştirdikleri EpiVakKorona aşısını bugün tescil ettirdiği bilgisini kamuoyuyla paylaştı.

Üçüncü aşı da yolda

Başbakan Yardımcısı Golikova'dan EpiVakKorona aşısı tescili hakkında detaylı açıklama yapmasını isteyen Rusya Devlet Başkanı Putin, "Bildiğim kadarıyla, Rusya Bilimler Akademisi Çumakov Merkezi tarafından geliştirilen üçüncü aşı da yolda."

100 gönüllü üzerinde denendi

Rusya Devlet Başkanı Putin'in isteği üzerine söz alan Golikova, "Klinik araştırmalar 100 gönüllü üzerinde yapıldı.

Adenovirüs bazlı Sputnik V aşısından farklı olarak yeni EpiVakKorona aşısı, gelecek vaat eden sentetik platformlardan biri temelinde oluşturuldu, Bu bir peptit aşısı ve viral protein-peptitlerin yapay olarak sentezlenmiş kısa parçalarından oluşur. Bağışıklık sistemi bu protein-peptitler aracılığıyla virüsü inceler, tanımlar ve etkisiz hale getirir."

40 bin gönüllü üzerinde son deneme gerçekleştirilecek

EpiVakKorona'nın temel özelliğinin reaktojenikliğinin olmaması ve yeterince yüksek bir güvenlik seviyesine sahip olması olduğunu söyleyen Golikova, tescil sonrası araştırmaların 150'si 60 yaş üstü olmak üzere toplam 40 bin gönüllü üzerinde gerçekleştirilecek.

Bu aşıları öncelikle Rus pazarına tedarik etmeliyiz

Rusya Devlet Başkanı Putin, Rus aşılarını yurtdışına göndereceklerini ve yabancı partnerlerle bu konudaki işbirliğinin sürdüğünü belirterek "Yurtdışına yönelik aşıları, bu aşamada aşıların gönderileceği ülkedeki tesislerde üretmeye odaklanmalıyız.

Şu anda hem birinci hem de ikinci aşının üretimini artırmalıyız. Her şeyden önce bu aşıları Rus pazarına tedarik etmeliyiz. Aşılar, Rus eczacılık ağına mümkün olduğunca geniş biçimde ulaştırılmalı."

İlk aşıyı da Rusya Devlet Başkanı Putin duyurmuştu

Rusya Devlet Başkanı Putin daha önce de ülkesinin onaylanmış ilk Kovid-19 aşısı Sputnik V'nin (Gam-KOVİD-Vak) tescil edildiğini duyurmuştu.

O aşıyı ilk olan kişilerden birisi de Rusya Devlet Başkanı Putin'in kızıydı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.