Demokrat Joe Biden: Nevada Eyaletini Alırsa Seçimi Kazanmış Olacak

Demokrat Joe Biden: Nevada Eyaletini Alırsa Seçimi Kazanmış Olacak

Amerika'nın çoğu eyaletinde oy sayımı tamamlandı. Demokrat Biden 264 delegeye sahip olurken, bu sayı Cumhuriyetçi Trump için 214'te kaldı.

Gözler sayımın devam ettiği eyaletlere çevrildi, Pensilvanya, Kuzey Carolina, Georgia ve Alaska'da Trump önde götürüyor.

GÖZLER NEVADA'DAN GELECEK SONUÇLARDA

Bu eyaletlerin delege sayısı sırasıyla 20, 15 ve 16 ve 3. Seçimin kaderini belirleyecek bir diğer kritik eyalet ise kalan oyların bugün akşam saatlerinde açıklanacağı 6 delegeli Nevada.

Biden'ın, söz konusu eyaletteki oy oranı yüzde 49,3 iken, Trump yüzde 48,7'ye sahip. Oyların yüzde 86'sı sayıldığı Nevada'da oy farkı 8 binden daha az.

YARIŞ 270'E 268 OLARAK TAMAMLANABİLİR

Nevada'da neticelerde herhangi bir değişiklik olmaz ise Biden delege sayısını 264'ten 270'e çıkarıp, Amerika'nın 46. başkanı olacak. Trump, yarışı 268 delegeyle tamamlamış olacak.

4 EYALET TRUMP'A YETMEYECEK

Diğer dört eyalette Trump önde tamamlasa bile delege sayısı baz alındığı için netice değişmeyecek.

NEVADA'DA SONUÇLARA BÜYÜK İLGİ VAR

Nevada'da seçim yetkililerin tarafından yapılan açıklamaya göre, "Sayılmakta olan, işlenen ve çok sayıda postayla gönderilen oy pusulaları var.

SONUÇLAR NEDEN DURDURULDU

Seçim neticeleri paylaşılmasıyla alakalı yaşanan duraksamanın gerekçesi "oy pusulaları çizelgeye konulurken seçim bürolarını aksatmamak" olarak açıklandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.