Biden, 270 Delege Sayısına Ulaşarak ABD'nin Yeni Başkanı Olacak

Biden, 270 Delege Sayısına Ulaşarak ABD'nin Yeni Başkanı Olacak

Amerika seçimlerin Demokrat başkan adayı Biden, Trump'ın kazanmasına kesin gözüyle bakılan Georgia eyaletinde öne geçti. Biden, 270 delege sayısına ulaşıp Amerika'nın yeni başkanı olacak.

Amerika'nın kritik eyaletlerinde oy sayımı devam ederken, kilit eyaletlerden Georgia'da Demokrat aday Biden öne geçti.

Oyların yüzde 98'i sayıldığı eyalette, Biden 2 milyon 449 bin 371 oya ulaşırken, Cumhuriyetçi Parti'nin adayı olan Başkan Trump, 2 milyon 448 bin 454 oy aldı.

BIDENİ GEORGİA'DA ÖNE GEÇTİ

Seçim neticelerinde yapılan yeni güncellemeden sonra, dün itibarıyla Trump'ın 1267 oy farkla önde götürdüğü eyaletteki yarış, 917 oy farkıyla Biden lehine dönmüş oldu.

16 seçici delegeye sahip eyalette oy sayımı devam ediyor.

BİDEN'IN ŞU ANKİ DELEGE SAYISI: 264

Amerika'da başkanlık seçimlerin üzerinden iki gün geçmesine rağmen hangi adayın kazandığı belirsizliğini korumakta.

Oy sayımın tamamlandığı eyaletlerdeki geçici neticelere göre, Demokrat Parti adayı olan eski Başkan Yardımcısı Biden 264, Cumhuriyetçi Parti adayı olan Başkan Trump 214 seçici delege kazanmış durumda.

BEYAZ SARAY'A GİDEN YOL 270 DELEGEDEN GEÇİYOR

Toplam 71 seçici delegeyi temsil eden Pensilvanya, Kuzey Carolina, Georgia, Arizona, Nevada ve Alaska eyaletlerinde seçim neticeleri netleşmiş değil.

Pensilvanya, Kuzey Carolina ve Alaska eyaletlerindeki yarışı Trump önde götürürken, Nevada, Arizona ve Georgia'da Biden ipi göğüslemeye daha yakın.

TRUMP, PENSILVANYA'DA ZOR DURUMA DÜŞTÜ

20 delegeli Pensilvanya'da oyların yüzde 97'si sayıldı. Trump 3 milyon 285 bin 965 oya sahip oldu. Biden ise 3 milyon 267 bin 923 oya ulaştı. Aradaki fark 18 bin 42'ye düştü.

KRTİK EYALET NEVADA'DA SON DURUM

6 delegeli Nevada'da yarışı önde götüren Biden'ın 604 bin 251 oyu kaydedilirken, bu sayı Trump için 592 bin 813 olarak gerçekleşti.

SONUÇLAR BÖYLE GİDERSE YENİ BAŞKAN JOE BİDEN OLACAK

Neticelerin henüz netleşmediği 6 eyalette seçimleri önde götüren adaylar kazanırsa Biden, Arizona, Nevada ve Georgia'dan alacağı toplam 33 seçici delegeyle, 270'i geçmiş olacak.

Trump, yarışı önde götürdüğü Pensilvanya, Kuzey Carolina ve Alaska'da kazanırsa toplam 38 seçici delegeye daha sahip olacak bu sayı başkanlık koltuğu için yetmeyecek.

Yarışın başa baş olduğu eyaletlerdeki seçimlerin farklı sonuçlanması, delege aritmetiğini her iki aday lehine değiştirebilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.