Amerikan Başkanı Donald Trump'a Bir Şok Daha

Amerikan Başkanı Donald Trump'a Bir Şok Daha

Amerika Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi, Amerikan Başkanı Trump'ın Kovid-19'a yakalanması üzerine, görevini yerine getirebilecek durumda olup olmadığına karar verecek bir komisyon kurulmasını öngören bir tasarı sunuldu.

Pelosi, Kongrede basın toplantısı gerçekleştirerek, Anayasa'nın 25. ek maddesine dayanan söz konusu tasarıya dair açıklamalarda bulundu.

Amerikan Başkanı Trump'ın Kovid-19 testi pozitif çıkmasından sonra başkanlık görevini tam olarak yerine getirip getiremediği konusunda endişelerinin olduğunu belirten Pelosi, Beyaz Saray'a "konu hakkında şeffaf olmadığı" gerekçesiyle tepki gösterdi.

Pelosi, tasarıda öngörülen komisyonun bu konuda çalışmalar yapacağını söyleyip, "Bu tasarı, Amerikan Başkanı Trump'a yönelik bir şey değil.

Kendisi seçim günü halkın yargılamasıyla yüzleşecek yaşananlar gelecekteki başkanlar için bir süreç oluşturmamız gerektiğini gösteriyor."

Tasarı 3 Kasım'tarihinde Başkanlık seçimiyle herhangi bir alakasının olmadığını söyleyen Pelosi, amaçları devlet istikrarın devam edebilmesi için başkanın kapasite olarak yeterli seviyede olduğu konusunda Amerikan halkına bir güvence vermek olduğunu belirtti.

Bununla birlikte tasarıyı hazırlayan Anayasa Profesörü Vekil Raskin de Pelosi'ye destek verip, "Kovşd-19 salgını bizlere başkanın görevini yapamaması durumunda bir vekalet planına ihtiyaç olduğunu gösterdi."

Başkanın görevini sürdüremeyecek duruma gelmesi durumunda yapılacakları belirleyen Anayasanın 25. ek maddesinde, "Başkan Yardımcısı, Başkanın kabinesinin çoğunluğu veya Kongrenin bir organı, Başkanın görevini yerine getiremeyecek durumda olduğunu bildirebilir."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.