Almanya Sosyal Medya Platformlarını Yakından Takip Etme Kararı Aldı

Almanya Sosyal Medya Platformlarını Yakından Takip Etme Kararı Aldı

Almanya, güvenlik endişelerinden dolayı sosyal medya ağlarını kontrol altına alıp takip edecek. Hükümet, istihbarat kurumları WhatsApp ve benzeri türleri bundan sonra artık şifreli yazışmalar okunabilecek.

Almanya, güvenlik endişelerinden dolayı sosyal medya ağlarını yakından takip etme kararı aldı.

Hükümet, istihbarat kurumları WhatsApp ve benzeri olan şifreli yazışmaları okuma imkanı getirdi.

İSTİHBARATA WHATSAPP YAZIŞMALARINI GÖRME İMKANI

Hükümet Sözcü Yardımcısı Demmer, Berlin'de yapmış olduğu açıklamada, İçişleri Bakanlığı'nın, WhatsApp ve diğer mesajlaşma uygulamaları şifreli yazışmaların istihbarat kurumları tarafından okunabilmesine imkan tanıyan tasarı, Bakanlar Kurulu tarafından kabul edildiğini açıkladı.

MESAJLARI KİMLER OKUYABİLECEK

Almanya'da iç istihbarattan sorumlusu Anayasayı Koruma Teşkilatı (BfV) ve dış istihbarattan sorumlu Federal İstihbarat Servisi (BND) ile Askeri İstihbarat Servisi (MAD), şifreli mesajlaşmaları okuyup takibini yapabilecek.

MAHKEME KARARI ŞARTI

Federal Meclis'te kabul edilmesi beklenen tasarı yasa haline gelmesinden sonra yürürlüğe girecek uygulama için mahkeme kararı koşulu aranacak.

MESAJLARDA UÇTAN UCA ŞİFRELEME KULLANILIYOR

1 milyar kullanıcıya sahip olan uygulama, mesajların güvenliği için uçtan uca şifreleme kullanıyor ve bu sayede iki kişi arasındaki mesajlaşmalar ulaşılamaz hale geliyor.

ALMANYA EMNİYETİ MESAJLARI OKUYABİLİYOR

Alman Federal Emniyet Teşkilatı'nın, şifreli WhatsApp mesajlaşmalarına ulaşabildiği iddia edilmişti. Üstelik teşkilatın, bunu yaparken herhangi bir casus yazılım kullanmadığı kaydedilmişti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.