Al Suud, Barışı Bahane Ederek İsrail İle Normalleşmenin Gerekliliğinden Bahsetti

Al Suud, Barışı Bahane Ederek İsrail İle Normalleşmenin Gerekliliğinden Bahsetti

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Al Suud, barışmayı bahane edip İsrail ile bir an önce normalleşmeye dönmesi gerektiğini söyledi.

Washington Yakın Doğu Politikaları Enstitüsü'nün dün akşam video konferans sistemiyle gerçekleştirmiş olduğu toplantıya katılan Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Al Suud, burada yapmış olduğu konuşmada İsrail'le barışın olabileceğini dile getirdi.

al-suud-barisi-bahane-ederek-israil-ile-normallesmenin-gerekliliginden-bahsetti.jpg

İSRAİL'LE NORMALLEŞME YOLUN SONUNDA GEREKLİ

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı konuyla alakalı yapmış olduğu açıkmalada, "Biz barışa bağlıyız, barış bölge için stratejik bir gereklilik.

İsrail'le normalleşme de yolun sonunda bunun bir parçası. Suudi Arabistan' 1981'yılındaki önerisi ve Arap Barış Girişimi'nin önerisi de bu."

Al Suud, "Biz daima normalleşmenin olacağını tasavvur ediyoruz. Aynı şekilde Filistin devletini ve İsrail-Filistin barış planını da gerçekleştirmemiz gerek."

Şu an İsrail ve Filistin'i müzakere masasına döndürmeye odaklanmak gerektiğini söyleyen Al Suud, kalıcı barış ve istikrara götüren tek yolun İsrailliler ve Filistinlilerin anlaşmasından geçtiğini söyleyerek, bu gerçekleşmezse, bölgede yaranın hep açık kalacağını söyledi.

SUUDİ ARABİSTAN İSRAİL İLE NORMALLEŞMEYE YAKIN

Suudi Arabistan'ın yakın müttefikleri Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Bahreyn'in eylül ayında İsrail ile normalleşme anlaşmaları imzalamasından sonra Riyad ile Tel Aviv arasında gayriresmi ve dolaylı bir yakınlaşma dikkat çekiyor.

Suudi Arabistan'ın eski Washington Büyükelçisi ve Ulusal Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri Prens Bender bin Sultan'ın son dönemde Filistinli liderleri eleştiren ve Filistin meselesinde fırsatları boşa harcamakla suçlayan açıklamaların da İsrail'in Al Suud sokağında kabul görmesi için bir tür zemin hazırlama çabası olarak değerlendiriliyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.